Kalendář událostí na Maltě 2023

Malta pořádá po celý rok neuvěřitelné množství událostí, které uspokojí vkus úplně každého jedince díky své bohaté škále a různorodosti. Bohatý kalendář událostí na Maltě nabízí po celý rok představení, festivaly, výstavy a hostiny domácích i zahraničních bavičů a vystavovatelů.

Malta každoročně vítá několik mezinárodních současných, klasických a jazzových umělců, kteří po celý rok pořádají různé koncerty a festivaly. Malta je hostitelem mnoha sportovních akcí na zemi, na moři i ve vzduchu a její umělecká scéna nabízí řadu divadel, tanečních představení, pantomim, her a dalších. Prozkoumejte některé z událostí na Maltě, které se budou letos konat.

Poplach!

Šestkrát do roka vám Fort St. Elmo nabídne velmi speciální zážitek z historie Malty. "Historická skupina Malta" s láskou detailně rekonstruuje útok Francouzů pod Napoleonem (1798-1800). Ve 50minutové hře jsou v originálních kostýmech a s současnými požadavky zobrazováni Francouzi příchod, maltské povstání a příchod Angličanů, kteří pomohli porazit Francouze. Levné vstupenky jsou k dispozici u vstupu do fortu.

Změna stráže

Každý poslední pátek v měsíci v 10.30 hodin začíná průvod na náměstí St George v Vallettě. Sledujte vojenskou kapelu z ozbrojených sil Malty kročící Republic Street, aby uznala výměnu hlavní stráže z Paláce Valletta. Je to tradiční a úchvatná přehlídka, kterou nesmíte minout.

Salutující Baterie

Salutující baterie, jedna z nejvýznamnějších historických událostí na Maltě, se koná každý den od 12 do 16 hodin na nejvyšším bodě ostrova. Vojáci tradičně střílejí těžké kanóny. Návštěvníci obvykle sledují tuto historickou událost z molo Grand Harbour. Mussíš vidět pro každého, kdo navštíví Maltu!

Festival barokní Valletty, 11. - 23. ledna 2023

Festival barokní Valletty vám nabízí příležitost poslechnout si světově proslulé barokní hudební umělce v historické atmosféře obvykle zaplněné místními a mezinárodními diváky. Jeden z hlavních pódií festivalu je Teatru Manoel, nejstarší pracující divadlo na světě, Katedrála sv. Jana a Archeologické muzeum Valletty jsou jen několik fascinujících míst, která můžete navštívit. Festival barokní Valletty dává svému publiku hudební hostinu s nádhernými hudebními vystoupeními od Bacha po Vivaldiho a mnohem více.

Karneval, 17. - 21. února 2023

Jaro je časem karnevalů a pokud hledáte dobrou párty, pak tento víkend slavnosti vás jistě nezklame. Centrem oslav je Valletta, ale jsou zde podobné oslavy v menších městech. Po celém ostrově najdete lidi v pestrobarevných kostýmech, kteří se připravují na velký průvod. Večírky pokračují až do noci v Paceville! Nevynechejte tento barevný kousek Malty!

Velikonoční týden, 2. března - 9. dubna 2023

Velikonoce jsou velkou oslavou na Maltě. Kostely jsou bohatě zdobeny a večer krásně osvětleny. Nenechte si ujít velkolepé kostelní průvody na Velký pátek a Velikonoční neděli. Dva slavné průvody se konají na Velký pátek v Qormi a na Velký pátek a Velikonoční neděli ve Vittoriose. Mnozí Maltčané se účastní a připomínají biblické scény v kostýmech. Na Velikonoční neděli šíří po celém ostrově šťastná a nadšená atmosféra.

Festival jahod, 16. dubna 2023

Jedním z největších důvodů, proč místní lidé čekají na jarní měsíce, je Festival jahod! Festival, známý jako "Festa Frawli" místními lidmi, se koná v Mġarru, vesnici na severu ostrova. Pro festival se sklízejí lahodné jahody a místní lidé připravují chutné jahodové lahůdky na stáncích, které budou postaveny na náměstí před farním kostelem. Festival jahod vítá místní i zahraniční návštěvníky s super chutnými jahodami, stánky a zábavnými programy.

Mezinárodní festival ohňostrojů Malty, 24. - 30. dubna 2023

Ohňostrojový festival je tradicí na Maltě. Účastní se ho jak místní, tak turisté. Grand Harbour v Vallettě je dokonalým místem pro tuto událost, během které se oslavuje také výročí přistoupení Malty k EU. Ohňostrojový festival je startovacím signálem pro mnoho vesnických oslav po celé Maltě.

Vallettský zelený festival, 3. - 7. května 2023

Během tohoto festivalu se Pjazza San Ġorġ, jedno z největších otevřených prostor ve Vallettě, promění v ohromující výstavu složenou zejména z 80 000 sezónních květin. Objevte různé vzdělávací workshopy, semináře, hudbu a zábavu kolem Pjazza San Ġorġ a dalších míst v okolí Valletty.

Slavnosti vesnic

Po celý rok můžete zažít historii a tradici Malty zblízka. Každá vesnice má svůj svátek, známý jako festa. Jedna týden je věnován jejímu konkrétnímu patronu, doplněný obrovskou oslavou s mnoha ohňostroji a průvodem kostelem následující den. Maltčané s vámi rádi tuto tradici sdílejí!

Earth Garden, 2. - 4. června 2023

Festival Earth Garden je venkovní festival nehlavního proudu. Festival nabízí 5 různých hudebních scén: Roots Stage, Enchanted Forest, Electronic Sphere, Strawberry Hill a velmi dobře organizovanou živou jamovou oblast. Tento festival je startovacím signálem léta na Maltě a zaručuje spoustu zábavy a skvělé hudby v ekologickém a přívětivém prostředí.

Abode on the Rock, 15. - 19. června 2023

Londýnskými promotéry se zřejmě chystají převzít sesterský ostrov Malty Gozo pro jejich debutový festival elektronické hudby. Party na pláži, party na lodi a tancujte až do brzkých ranních hodin a vytvořte opravdový magický zážitek na této krásné ostrově Gozo, jen krátkou plavbu trajektem od pevninské Malty.

Mezinárodní festival umění na Maltě, 16. června - 2. července 2023

Vallettský mezinárodní festival umění probíhá každý rok a nabízí širokou škálu umění, jako jsou divadelní představení, tanec, hudba a malba. Užijte si širokou škálu vystoupení proslulých umělců, jak místních, tak mezinárodních, v zařízeních jako je Středomořské konferenční centrum, divadlo MITP nebo St. James Cavalier Center for Creativity ve Vallettě. Výběr představení je zdarma.

L'Imnarja letní folklórní festival, 25. - 29. června 2023

Tento svátek pochází dokonce před příchodem rytířů Hospitallerů v roce 1530. Jeho název „L'Imnarja“, „Festival světla“, má svůj původ v mnoha slunovratových ohních, které původně doprovázely slavnosti. Dnes se oslava koná v Buskett Gardens: rodiny a přátelé využívají tento den ke pikniku, víno teče a podávají se národní speciality, jako je tradiční králičí jídlo. Večer zpívání, hraní na kytaru a místní lidová hudba poskytují zábavu.

Týden módy na Maltě, 28. června - 2. července 2023

Týden módy na Maltě je úžasný týden plný skvělých přehlídek mody, párty a událostí, které dosahují nejvyšších standardů podobných týdnů módy konaných v jiných módních metropolích po celém světě. Nádherné hlavní město Valletta ukazuje nejlepší talenty Malty v módním průmyslu od návrhářů módy až po módní modely, stylisty a vizážisty. Dne 2. července týden uzavře 25. ročník cena Malta Fashion Awards.

Lost & Found Festival, 29. června - 2. července 2023

Festival Lost & Found vás zve k tanci a poslechu fantastické hudby od vašich oblíbených DJ s zárukou nekonečné zábavy. Festival, který organizuje DJ Annie Mac, slibuje různé párty v některých z nejlepších nočních klubech na Maltě, ale nabízí také párty na lodi, párty na bazénu a dokonce i party v historickém hradu! Lost & Found vám dává šanci zažít vzrušující zážitek s různorodou skupinou lidí. Je to jedna z nejlepších možností pro ty, kteří chtějí být součástí dlouhého víkendu legendárních párty.

Maltézský jazzový festival, 10. - 15. července 2023

Tři středomořské noci plné mezinárodního jazzu v jedinečném spektáklu pod Vallettskými hradbami a před velkými doky. Fanoušci jazzu rádi využijí tuto příležitost k strávení krásných večerů s celosvětově známými umělci v červenci.

Týden hudby na Maltě, 18. - 23. července 2023

Týden hudby na Maltě označuje konec dalšího školního roku a začátek dalšího nádherného leta na Maltě. Týden hudby na Maltě je týden plný párty na různých místech a nabízí něco pro každého. Tento týden je skutečně magický plný svobody, hudby a potěšení.

Isle of MTV Malta Special, 18. července 2023

Roční akce Isle of MTV láká každoročně více než 50 000 návštěvníků. Hudební spektákly zahrnují světovou třídu a nabízejí jedinečnou příležitost slyšet ty nejlepší a nejžhavější hudebníky naživo a zdarma - přímo na slunném středomořském ostrově Maltě. Je již jasné: bude to opět jeden z nejlepších hudebních festivalů v Evropě.

Rock the South, 20. - 22. července 2023

Rock the South Malta otevírá své dveře nadšencům hudby s více než 30 umělci a několika scénami v Zion Reggae Bar. Rock the South Malta hostil již více než 100 umělců od svého zahájení. Každý rok festival nabízí nekonečnou zábavu s úžasnými místními a mezinárodními kapelami a umělci, kteří se mění od reggae přes jazz, rock až po punk.

Velký festival piva Farsons, 25. července 2023

V malé vesnici Ta´Qali jde všechno o dobré hudbě, dobrém jídle a samozřejmě dobrém pivě. Očekává se několik tisíc návštěvníků zdarma desetidenního festivalu. Program je plný zábavy a aktivit a velký výběr barů nabízí jídlo a pití. Mnoho živých vystoupení, na kterých se představují horkí místní hudebníci a kapely, můžete vychutnat na venkovním pódiu.

Eco Market Malta 2023

Friends of the Earth Malta a Eco Market Malta spojili síly a organizují 2denní trh a oslavu zaměřenou na vše dobré pro lidi a planetu. Událost zahrnuje trh s několika schválenými a prověřenými prodejci s nejrůznějšími každodenními produkty, jako jsou udržitelné výrobky pro domácnost, etická móda, ne toxické produkty pro osobní hygienu a umění a řemesla. Ekologický trh je zaměřen na podporu místních farmářů, kteří tvrdě pracují každý den na produkci skvělého jídla a nápojů založených na principech udržitelnosti. Na trhu najdete i informace o různých aktivitách v Maltské přírodě a ekologických projektech na celém ostrově.

Úsvit nad Safariparkem Ta' Qali, srpen 2023

Safaripark Ta' Qali pozve návštěvníky na nevšední zážitek - noční safari v přírodě při úsvitu. Během této unikátní zkušenosti budete mít možnost pozorovat některá z divokých zvířat, jako jsou sloni, žirafy a antilopy. Po safari pak můžete ochutnat tradiční maltézskou snídani nebo mít s hostiteli čaj. Bude to jedinečný zážitek, který si na Maltě nelze nechat ujít.

Festival divadla na Mdina, 29. července - 6. srpna 2023

Během Festivalu divadla v Mdina se město promění v ohromující kulisu pro desítky představení po celou noc. Diváci se přemisťují z kostela do kostela, od jedné malé uličky k druhé a vnímají světové umělce, kteří představují své práce v nádherné historické kulise. Festival divadla na Mdina nabízí širokou škálu představení pro všechny věkové skupiny od mluveného slova, hudby a tance až po experimentální a avantgardní práce. Šance, kterou si nenechat ujít.

Marella Explorer 2 Kick Off Festival, srpen 2023

Marella Explorer 2 Kick Off Festival na ostrově Malta nabízí týden plný zábavy, slunce a dobrého jídla. Loď kotví přímo před hlavním městem Vallettou. Během týdne na palubě lodi se můžete těšit na živou muziku, DJ´s, párty na lodi a mnoho dalších aktivit. Během týdne také navštívíte Sicílii a Mykonos a užijete si nádherné výhledy a zážitky.

Maltské thajské festivaly, srpen 2023 (podrobnosti budou brzy k dispozici)

Thajský festival je tady! S překvapením se dozvíte, že se najde i tento druh festivalů v Maltském archipelagu. Věřte nám, že pocit, který tyto festivaly přinášejí, je skvělý. Připravte se na zkoumání různých tropických jídel a nápojů, zatímco se rozvíjí nádherná exotická a tradiční kultura Thajska. Budou to pro vás dny plné zábavy, tance a požitků určených pro vás.

Triatlon na Maltě, 7. října 2023

Malta Triathlon je největší triatlonovou událostí na Maltě a jeho součástí jsou dva triatlony na olympijské a poloironmanové vzdálenosti, které jsou otevřeny účastníkům z celého světa. Cyklistická trasa vás provede úžasnými krajinami, jako jsou falce, malé pláže, malebná městečka a podél pobřeží. Triatlon na Maltě je velmi oblíbený a rádi se s vámi podělíme o tuto zkušenost.

Finales Malta Festival, 13. - 15. října 2023

Koncem každého léta se na Maltě slaví Finale Malta Festival. Tato slavnostní akce nabízí mnoho sportovních a kulturních aktivit jako je plážový fotbal, basketbalový zápas nebo koncert hip hopových umělců. Přijďte si zahrát nebo si zazpívat s přáteli a aspoň na chvíli nechte špatnosti, aby vás neprohlásily svým vězněm. To vše v krásném okolí ostrova. Tímto způsobem se Maltičané snaží ukončit léto, ale zábava nekončí, bývá to jen začátek.

Den nezávislosti, 21. září 2023

21.září roku 1964 se Malta stala nezávislou republikou a je to jediný den svátku nezávislosti v roce na Maltě. V té době byl ostrov stále pod správou Velké Británie. Když Malťané získali svou nezávislost, byl na kabátě Britského admirála odejmut kabát se stylizovaným lvem zkráceným na polovinu. Britové tak ukázali své oficiální ukončení diktátu nad ostrovem. Nezávislosti se slaví ranní mší při poslechu Maltské hymny a každý rok se konají různé festivaly a aktivity jako přehlídka krojů a ohňostroje.

Festival Mediterranea, od 22. do 24. září 2023

Festival Mediterranea slaví středozemní kulturu a historii ostrova Gozo. Během festivalu se na ostrově konají představení, koncerty a show. Festival nabízí různé aktivity, od výstav umění po gastronomii, od archeologických konferencí po historické výlety. Na tomto festivalu můžete poznat středomořskou kulturu a celý ostrov se mění v kulturní centrum.

Konec letního festivalu v zahradách Gzira, poblíž přístavu v Ta'Xbiexu, od 29. září do 1. října 2023

Po tři dny si můžete užít vědomou štěstí vzhledem k životnímu prostředí na našem trhu Eco Market v rámci živého Festivalu "Konec léta". Obklopeni přátelskou a rodinnou atmosférou můžete vychutnat živou hudbu, food tracky a extra zábavu pro děti, ale i širokou škálu jedinečných objevů z naší komunity malých podniků. Eco-market je umístěn přímo naproti Hotelu Phoenicia.

Mdina Classic, od 5. do 8. října 2023

V sobotu 8. listopadu 1980 se první "Old Motors Club" (OMC) setkala na území Floriany za obrovského jásotu mnoha lidí od té doby se konaly mnoho slavností a akcí každý rok v září. Kromě toho se každoročně koná od 5. do 8. října Grand Premium v rámci Maltézského historického Grand Prix na ulicích a městských střediscích, jakým je Mdina - noblesní město obklopené hradbami -ehož součástí je i vojenské auto, a také ostatní sportovní vozy. Proměňte se na nostalgii a zároveň inovaci na kruhových okruzích našeho krásného ostrova.

Noc v bílém, 7. října 2023

Paláce, muzea a ostatní atrakce jsou otevřeny, některé se vstupem ve slevě, jiné zase zdarma, až do pozdních hodin s ukázkami výtvarného umění a divadelních představení. Hudba se ozývá z ulic, kde klubové i domácí kapely hrají pro pobavení. Nezapomeňte, že kavárny a restaurace budou otevřené pozdě do noci a nabídnou stánky s jídlem a stoly pro vynikající místní pokrmy.

Ekotrh v Floriana, 8. října 2023

Zažijte fantastickou atmosféru a šťastné tváře na pravém a jediném trhu Bio, který představuje autentický výběr produků a ekologicky zodpovědných výrobků naší komunity drobných podniků. Úžasná expozice ekologických produktů, lahodné veganské jídlo, veganské pivo, živá hudba a bezplatný program aktivit na každé úplné hodině! Naleznete ho přímo naproti hotelu Phoenicia.

Festival Birgu, od 12. do 15. října 2023

Birgufest, který byl dříve znám jako Birgu by Night, je populární u mnoha lidí. To dlužíme především nesmírné kráse, která se každý rok snaží vylepšit. Toto historické město plné památek je osvětleno tisíci svíčkami, které se nacházejí na každém kroku a na každém balkoně. V různých koutech najdete jídlo, restaurace a kapely pro pobavení.

Rolex Middle Sea Race, 21. říjen 2023

Rolex Middle Sea Race začíná v přístavišti Valletta. Asi 70 jachet se společně vydávají na plavbu dlouhou 606 námořních mil podél východního pobřeží Sicílie, kolem Stromboli, Favignana a Pantellerie a zpět na Maltu přes Lampedusu. Různé krajiny a textury moře dělají z této závodu výjimečný a zvláštní zážitek. Závod začíná 15. října.