Kalendář akcí na Maltě v roce 2018

Pozor!

Šestkrát za rok, vám pevnost St. Elmo nabídne velmi speciální a ojedinělou možnost vrátit se zpět do maltské historie. Specializovaná skupina herců vám sehraje detailní podívanou na to, jak to vypadalo při náporu Francouzů za Napoleona (1798-1800). V padesáti minutové hře, která vypráví o příjezdu Francouzů, maltské vzpouře a příjezdu Angličanů, kteří pomohli Malťanům odrazit Francouze, je vše zinscenováno v dobových kostýmech a s adekvátními rekvizitami tak, aby si divák užil tuto podívanou co nejvíce. Levné vstupenky je možno zakoupit u vstupu do pevnosti.

Střídání stráží

Každý poslední pátek v měsíci, přesně v půl jedenácté dopoledne, je na náměstní sv. George ve Vallettě možnost shlédnout střídání stráží. Ozbrojené stráže maltské armády pochodují směrem dolů po ulici Republiky, aby vystřídali hlavní stráž před palácem ve Vallettě. Určitě byste si tuto tradiční podívanou neměli nechat ujít!

Hlavní výstava – Valletta 2018 

Tato výstava, vytvořená hned na několika místech, vás pozve k projednání a objevování konceptu ostrova tak, abyste lépe pochopili, co to znamená být ostrovním státem. Bude se soustředit na paradoxy a souvislosti ve vztahu k moři a zemi. Na výstavě budou jistě zajímavé exponáty a zasedající komise bude vytvořena z více než 25 mezinárodních umělců.

Karneval (od 9. do 13. února 2018)

Jaro je obdobím karnevalů a jestli máš rád dobrou zábavu, tak tě tento víkend rozhodně nemůžeme zklamat. Centrem veškerého dění je Valletta, ale ani v menších městech nebude o zábavu nouze. Určitě se setkáš s tím, že po celém ostrově budou k vidění lidé oblečení do pestrobarevných kostýmů, kteří budou součástí velkolepého průvodu. Veškerá zábava bude pokračovat po celou noc, a to nejen v ulicích, ale hlavně v Paceville. Rozhodně nepromarni možnost shlédnout tuto pestrou podívanou maltského ostrova!

Velikonoční týden (od 25. do 31. března 2018)

Velikonoce se zde na Maltě velmi slaví. Kostely jsou krásně vyzdobené a září tak po celou noc. Neměl by sis určitě nechat ujít nádherné velikonoční přehlídky s církevní tématikou na Velký pátek a Velikonoční neděli. Dva nejznámější průvody se konají na Velký pátek v Qormi a na Velký pátek a Velikonoční neděli ve Vittoriosa. Mnoho obyvatel se plně zapojuje do dění a předávní biblické scénky v krásných kostýmech. O velikonoční neděli tak budete doslova obklopení bujarou a přátelskou atmosférou, která pokryje celý ostrov. 

Maltský mezinárodní hudební festival 2018 (od 15. dubna do 1. května 2018)

Evropská nadace pro podporu kultury (EUFSC) ve spolupráci s Malta Philharmonic Orchestra v rámci události Valletta 2018 - hlavního města kultury, nabídne návštěvníkům možnost zúčastnit se celé řady akcí. Očekávat můžete klasickou hudbu v mnoha formách, stejně tak jako sólový recitál, komorní koncerty nebo velkolepé orchestrální koncerty se známými umělci, začínajícími hvězdami a neuvěřitelnými novými talenty.

Maltský mezinárodní festival ohňostrojů (od 22. do 30. dubna 2018)

Ohňostroje na Maltě mají dlouholetou tradici. Tento festival je hojně navštěvován jak z řad turistů, tak z řad místních. Hlavní přístav Valletty je tím nejlepším místem, odkud tyto ohňostroje pozorovat, zároveň je to také skvělý čas pro oslavy výročí vstupu Malty do EU. Maltský mezinárodní festival ohňostrojů je signálem k zahájení nespočtu oslav v mnoha městech a vesnicích ostrova. 

Středověká Mdina (duben 2018)

Středověký festival ve městě Mdina vás vtáhne zpět do středověku a umožní tak návštěvníkům cestovat časem do dob rytířů. Muzikanti hrají všude v ulicích a celé město je vyzdobeno květinami, příjemnou jarní atmosféru tak můžete cítit úplně všude. Veškerá muzea, kostely a jiné historické budovy jsou otevřeny pro návštěvníky v průběhu celého víkendu. 

Festival vesnic

Po celý rok můžete vidět a zažívat historii a tradice Malty zblízka. Každá vesnice má svůj vlastní den, ve kterém pořádá oslavu, známou pod názvem „Festa“. Jeden celý týden je věnován odlišnému patronovi za doprovodu bujarých oslav, s mnoha ohňostroji a průvodem většinou z kostela. Malťané se určitě rádi podělí o tuto krásnou tradici i s tebou.  

Zelený festival ve Vallettě (od 4. do 6. května 2018)

Během tohoto festivalu, je „Pjazza San Gorg“, jedno z největších otevřených prostranstvích ve Vallettě, proměněno k nepoznání. Celé náměstí je poseto více jak 80 tisíci sezonními květy a květinami. Objevit zde můžeš různé workshopy, semináře doplněné hudbou a zábavnými představeními jak na již zmíněním náměstí sv. George ve Vallettě, tak ale i na mnoho dalších místech kolem Valletty. 

Týden módy na Maltě (květen 2018)

Místní týden módy, známý pod názvem Mercedes-Benz Fashion Week je zde na Maltě skvělým typem, jak strávit čas na zajímavých módních přehlídkách a večírcích konkurujících jiným akcím tohoto typu, které se konají v hlavních městech módy po celém světě. Velkolepé hlavní město Valletta předvádí ty nejlepší maltské talenty módního průmyslu, a to nejen z řad módních návrhářů a modelek, ale i módních, vlasových a make-up stylistů. 

Maltský hudební festival 2018

Maltský hudební festival je jakýmsi mezníkem mezi koncem školního roku a začátkem prázdnin. Spolu s perfektní letní atmosférou si v tomto týdnu můžete dopřát party nejen v různých částech Malty, ale také si zvolit z nepřeberného množství žánrů. Týden hudebního festivalu na Maltě je tou pravou příležitostí, kdy je ten pravý čas na to, si užívat svobody. 

Hudební festival „Isle of MTV Malta Special“ 2018

Tento již tradičně pořádaný hudební MTV Festival je událostí, která každoročně přitáhne více jak 50 tisíc účastníků. Tato podívaná zahrnuje světové hudební špičky a nabízí tak k poslechu aktuálně nejžádanější hity v přímém přenosu, a to v tom nejlepším prostředí, které může tento středomořský ostrov nabídnout. To, co je již více než zřejmé je to, že se opět máme na co těšit, protože tento festival je jedním z nejvyhledávanějších festivalů v Evropě. 

Pro více informací se nezapomeň podívat na náš blog!

Arti Fil-Misraħ, (každý pátek v červenci)

Každý pátek v červenci se ve městě Mellieħa na severu Malty přeměňují ulice v jedno velké pódium. Shlukují se zde místní umělci, hudebníci a jiní umělci, kteří pro turisty vytvářejí tu pravou atmosféru. Je to ten nejlepší způsob, jak odstartovat víkend. 

Mezinárodní maltský festival umění (od 1. do 16. července 2018)

Maltský mezinárodní festival umění je pořádán každý rok a nabízí širokou škálu umění, divadelních představení, tanečních a hudebních vystoupení nebo umělce z řad malířů. Vychutnejte si velký výběr exhibic od renomovaných umělců, jak maltských, tak mezinárodních, na místech, jako je Středomořského konferenční centrum, Divadlo MITP nebo Centrum kreativity St. James ve Vallettě. Výběr prezentací je dokonce bezplatný, tak si to nenechej ujít!

L´Imnarja Summer Folk Festival, (2018)

Tato slavnost je datovaná ještě před příchodem rytířů z Hospitaller, a to do roku 1530. Název "L'Imnarja", "Festival světla", má svůj původ v oslavách slunovratu. Dnešní oslavy se nacházejí v Buskett Gardens, rodina a přátelé tento den využívají k pikniku, kde jsou podávány národní pochoutky doplněné místním vínem, jako například tradiční pokrm z králíka. Ve večerních hodinách vás většinou potěší místní živá hudba, která je velmi příjemná k poslechu. 

Jazzový a Rockový festival na Maltě (2018)

Tři středomořské noci plné mezinárodního jazzu v jedinečné, velkolepé scenérii pod majestátní pevností a před velkými doky v blízkosti Valletty. Fanoušci Jazzu, tak rádi využijí tuto šanci, aby strávili krásné červencové večery se světoznámými umělci v srdci Malty. 

Farsonský velkolepý pivní festival (od 26. června do 4. srpna 2018)

Tento pivní festival se koná v malé vesnici jménem Ta´Qalli, a především je o dobré hudbě, dobrém jídle a samozřejmě, dobrém pivu. Několik tisíc návštěvníků dorazí na tento festival, který trvá celkem 10 dní. Program je naplněn spoustou zábavy a aktivit a velký výběr barů nabízí mnoho dobrého jídla a pití. To vše za doprovodu živé muziky místních hudebních umělců.

Den vítězství (8.srpna)

Tento den, 8. září, je velmi speciálním a důležitým státním svátkem na Maltě, protože zahrnuje tři různé události dohromady a to: náboženský festival narození svaté Panny Marie, den, kdy roku 1565 skončilo obléhání Malty a den, kdy byla porážena italská armáda Brity v Druhé světové válce. Slavnosti se konají v Senglea, Naxxar, Mellieha a ve městě Xaghra, na Gozu. Od roku 1878 je každoročně k vidění soutěž veslic mezi šesti týmy v tom největším z maltských přístavů, určitě čekejte obrovskou podívanou!

Den nezávislosti (21.září)

Od roku 1964 je Malta samostatným státem, kdy získala svou politickou nezávislost a osamostatnila se od Velké Británie. Během noci z 21. září byla vyvěšena maltská vlajka ve Florianě, za podpory obrovského množství lidí. Od té doby se každé 21. září konají velké slavnosti se zajímavým programem, aby se tento den řádně oslavoval.

Mezinárodní letecký den na Maltě (2018)

Tato jedinečná letecká show je četně vyhledávanou podívanou na Maltě z řad všech věkových kategorií a řadí se tak k těm nejvíce navštěvovaným na tomto ostrově. Rodiny tento den využívají k tomu, aby mohli společně strávit čas, stejně tak jako turisté.

Mdina Classic (2018)

Klasická automobilová akce Mdina Grand Prix se koná každý rok v měsíci říjnu. Okruh ulicemi Mdiny se nachází v idylické krajině pod impozantními monumenty starého města. Divák si od toho může určitě slibovat báječný víkend plný automobilových závodů. Díky starým klasickým sportovním automobilům a moderním automobilů si tak přijde na své opravdu každý.

Notte Bianca, Valletta (6. října 2018)

V tento den jsou muzea a paláce otevřeny pro všechny návštěvníky do pozdních hodin a do některých z nich, jako například do prezidentského paláce, je vstup zcela zdarma. Ulice jsou obklopené různými živými exhibicemi a divadelními představeními. Nesmíme zapomenout ani na hudební představení jak místních, tak zahraničních umělců, které dokreslují atmosféru v ulicích Valletty. A to nejlepší je, že bary a restaurace jsou otevřené déle než jindy, díky tomu si tento večer můžete užít opravdu do sytosti!

Birgu Festival (od 12. do 14. října 2018)

Birgu festival, známý také jako Birgu v noci, se stal populárním hlavně v posledních letech. Hlavním důvodem je určitě krása tohoto malého, ale opevněného města, ve kterém se tento festival nachází. Toto historické město je doslova oslněno tisíci svíčkami, které tak září ve všech možných koutech, kterých si jen dokážete představit. Pro vaše pohodlí a zábavu je zde také přichystána široká škála pokrmů v restauracích a barech, které jsou otevřeny do dlouhých pozdních hodin. 

Rolex Middle Sea Race (2018)

Letošní závod Rolex Middle Sea má letos své 32. výročí. Z přístavu ve Vallettě se asi 70 lodí vypraví na 606 námořních kilometrovou plavbu, aby projelo úžinou Messiny podél východního pobřeží Sicílie. Výlet pokračuje kolem Stromboli, Favignana a Pantelleria na Sicílii a pak zpět na Maltu přes Lampedusu. Různé krajina a proudy moře tvoří z tohoto závodu velkou výzvu a přitahuje tak mnoho odvážlivců! Závod se koná 19. října.