Kalendář událostí na Maltě 2023

Malta pořádá po celý rok neuvěřitelné množství událostí, které uspokojí vkus úplně každého jedince díky své bohaté škále a různorodosti. Bohatý kalendář událostí na Maltě nabízí po celý rok představení, festivaly, výstavy a hostiny domácích i zahraničních bavičů a vystavovatelů.

Malta každoročně vítá několik mezinárodních současných, klasických a jazzových umělců, kteří po celý rok pořádají různé koncerty a festivaly. Malta je hostitelem mnoha sportovních akcí na zemi, na moři i ve vzduchu a její umělecká scéna nabízí řadu divadel, tanečních představení, pantomim, her a dalších. Prozkoumejte některé z událostí na Maltě, které se budou letos konat.

Alarm!

Šestkrát za rok, vám pevnost St. Elmo nabídne velmi speciální a ojedinělou možnost vrátit se zpět do maltské historie. Specializovaná skupina herců vám sehraje detailní podívanou na to, jak to vypadalo při náporu Francouzů za Napoleona (1798-1800). V padesáti minutové hře, která vypráví o příjezdu Francouzů, maltské vzpouře a příjezdu Angličanů, kteří pomohli Malťanům odrazit Francouze, je vše zinscenováno v dobových kostýmech a s adekvátními rekvizitami tak, aby si divák užil tuto podívanou co nejvíce. Levné vstupenky je možno zakoupit u vstupu do pevnosti.

Střídání stráží

Každý poslední pátek v měsíci, přesně v půl jedenácté dopoledne, je na náměstní sv. George ve Vallettě možnost shlédnout střídání stráží. Ozbrojené stráže maltské armády pochodují směrem dolů po ulici Republiky, aby vystřídali hlavní stráž před palácem ve Vallettě. Určitě byste si tuto tradiční podívanou neměli nechat ujít!

Zdraví baterie

Saluting Battery, jedna z nejdůležitějších historických událostí na Maltě, se koná každý den mezi 12:00 a 16:00 na hradbách. Vojáci tradičně střílejí z těžkých děl a návštěvníci obvykle sledují tuto historickou událost z Velkého přístavu. Tato podívaná je z nutností při návštěvě hlavního města Valletty.

Barokní festival ve Vallettě, 11. až 23. ledna 2023

Mezinárodní barokní festival Valletta vám nabízí příležitost poslouchat špičkové umělce barokní hudby v historické atmosféře plné místního i mezinárodního publika. Jednou z hlavních etap festivalu je tzv. Teatru Manoel, nejstarší fungující divadlo na světě, katedrála sv. Jana a Archeologické muzeum ve Vallettě, to jsou jen některé z fascinujících míst, která můžete navštívit. Mezinárodní barokní festival Valletta dává svému publiku svátek hudby s velkolepými hudebními vystoupeními od Bacha po Vivaldiho a mnoho dalšího.

Karneval, 17. února až 21. února 2023

Jaro je obdobím karnevalů a jestli máte rádi dobrou zábavu, tak vás tento víkend rozhodně nezklame. Centrem veškerého dění je Valletta, ale ani v menších městech nebude o zábavu nouze. Po celém ostrově budou k vidění lidé oblečení do pestrobarevných kostýmů, kteří budou součástí velkolepého průvodu. Veškerá zábava bude pokračovat po celou noc, a to nejen v ulicích, ale hlavně v Paceville. Rozhodně nepromarněte možnost shlédnout tuto pestrou podívanou maltského ostrova!

Velikonoční týden, od 2. března do 9. dubna 2023

Velikonoce se zde na Maltě velmi slaví. Kostely jsou krásně vyzdobené a září tak po celou noc. Určitě byste si neměli nechat ujít nádherné velikonoční přehlídky s církevní tématikou na Velký pátek a Velikonoční neděli. Dva nejznámější průvody se konají na Velký pátek v Qormi a na Velký pátek a Velikonoční neděli ve Vittoriosa. Mnoho obyvatel se plně zapojuje do dění a předvádí biblické scénky v krásných kostýmech. O velikonoční neděli tak budete doslova obklopení bujarou a přátelskou atmosférou, která pokryje celý ostrov.

Festival Jahod, termín bude upřesněn 2023

Jedním z největších důvodů, proč místní lidé čekají na jarní měsíce, je veleznámý festival Jahod! Nazýván „Festa Frawli“, je pořádán v Mġarru, vesnici na severu ostrova. Na festival se berou chutné jahody a lidé připravují chutné jahodové pochoutky pro stánky, které mají být umístěny na náměstí před farním kostelem. Tento festival vítá domácí i zahraniční návštěvníky se skvělými jahodami, stánky a zábavnými show.

'Otřesme Jihem' neboli Rock the South, termín bude upřesněn 2023

Rock the South Malta otevírá své brány milovníkům hudby s více než 30 umělci a několika etapami v baru Zion Reggae. Rock the South Malta od svého vzniku hostil více než 100 umělců. Jako každý rok, festival nabízí nekonečnou zábavu s úžasnými místními a mezinárodními kapelami a umělci, měnící se z reggae na jazz na rock a dokonce punk.

Maltský mezinárodní festival ohňostrojů, termín bude upřesněn 2023

Ohňostroje na Maltě mají dlouholetou tradici. Tento festival je hojně navštěvován jak z řad turistů, tak z řad místních. Hlavní přístav Valletty je tím nejlepším místem, odkud tyto ohňostroje pozorovat, zároveň je to také skvělý čas pro oslavy výročí vstupu Malty do EU. Maltský mezinárodní festival ohňostrojů je signálem k zahájení nespočtu oslav v mnoha městech a vesnicích ostrova.

Středověká Mdina, termín bude upřesněn 2023

Středověký festival ve městě Mdina vás vtáhne zpět do středověku a umožní tak návštěvníkům cestovat časem do dob rytířů. Muzikanti hrají všude v ulicích a celé město je vyzdobeno květinami, příjemnou jarní atmosféru tak můžete cítit úplně všude. Veškerá muzea, kostely a jiné historické budovy jsou otevřeny pro návštěvníky v průběhu celého víkendu.

Týden módy na Maltě, 28. června - 2. července 2023

Týden módy na Maltě je úžasný týden plný skvělých módních přehlídek, večírků a akcí, které dosahují nejvyšších standardů podobných týdnů módy pořádaných v jiných světových metropolích. V nádherném hlavním městě Vallettě se představí nejlepší talenty maltského módního průmyslu od módních návrhářů po modelky, stylisty a vizážisty. Týden módy bude 2. července zakončen 25. ročníkem předávání cen Malta Fashion Awards.

Beland Music Festival, termín bude upřesněn 2023

Beland Music Festival konající se v květnu již po 8 let ve městě Żejtun. Jako každý rok na festivalu vystupují místní hudebníci a skupiny. A příležitostem se nekladou meze ani zde díky Beland Music Contest, jehož vítěz má tu možnost prorazit a ukázat svůj talent světlu světa. Beland Music Festival se koná za podpory Arts Council Malta a čeká na pobavení celého publika s dobře organizovanými hudebními vystoupeními.

Festival vesnic

Po celý rok můžete vidět a zažívat historii a tradice Malty zblízka. Každá vesnice má svůj vlastní den, ve kterém pořádá oslavu, známou pod názvem „Festa“. Jeden celý týden je věnován odlišnému patronovi za doprovodu bujarých oslav, s mnoha ohňostroji a průvodem většinou z kostela. Malťané se určitě rádi podělí o tuto krásnou tradici i s tebou.

Lost & Found Festival, 29. června - 2. července 2023

Festival Lost & Found vás zve k tanci, poslechu fantastické hudby vašich oblíbených interpretů a zaručuje nekonečnou zábavu. Organizuje DJ Annie Mac, festival slibuje různé večírky v některých z nejlepších maltských nočních klubů pod širým nebem, ale také nabízí lodní večírek, zábavu u bazénu, a dokonce i v historickém zámku! Lost & Found vám dává šanci zažít vzrušující zážitek s různorodým davem. Je to jedna z nejlepších možností pro ty, kteří se chtějí stát součástí dlouhého víkendu legendárních večírků.

Earth garden, 2. června - 4. června 2023

Earth Garden Festival je non-mainstream hudební festival pod širým nebem. Festival má 5 různých hudebních scén: Roots Stage, Enchanted Forest, Electronic Sphere, Strawberry Hill a velmi dobře organizovanou živou jam zónu. Tento festival, je oslavou začátku léta na Maltě a nabízí spoustu zábavy a skvělé hudby v ekologickém a příjemném prostředí.

Eko Market Malta

Přátelé Země Malta a ekologický trh Malta spojily své síly a organizují dvoudenní trh a oslavu zaměřenou na vše dobré pro lidi a planetu.

Součástí akce je tržiště s několika schválenými a prověřenými prodejci s řadou výrobků pro každodenní použití, jako jsou udržitelné domácí potřeby, etická móda, netoxické výrobky pro osobní péči, umění a řemesla. Říjnové vydání ekologického trhu však upozorní na tisíce místních farmářů, kteří každý den tvrdě pracují na výrobě úžasných, zdravých a osvěžujících potravin pro naše talíře. Očekávejte proto, že najdete stánky s místními čerstvými bioprodukty, přírodními potravinami a občerstvením, jakož i vozíky na potraviny s nejoriginálnějšími a ústředními potravinami. Na této dvoudenní akci se budou konat také informační stánky, rozhovory o zvyšování povědomí a vzdělávací workshopy spojené s dobrým jídlem, udržitelným životem a pozitivními zemědělskými postupy.

Pro děti i dospělé bude probíhat živá hudba, zábava a zábavné aktivity. Vše je zaměřeno na zvyšování povědomí a ochranu našeho vzácného prostředí.

Poznámka: Trh funguje na 100 % zákazu plastů pro jedno použití. Eko trh se koná každý měsíc na různých místech.

Abode on the Rock, 15. června - 19. června 2023

Londýnští promotéři se chystají převzít sesterský ostrov Gozo na Maltě pro jejich debutový festival elektronické hudby v červnu 2022. Párty na pláži, párty na lodi a tanec do časných ranních hodin a vytvoření skutečně kouzelného zážitku na tomto nádherném ostrově Gozo , jen krátká jízda trajektem od maltské pevniny.

Għanafest, termín bude upřesněn 2023

Ghanafest je maltský festival lidové hudby, který trvá tři dny každý rok v červnu. Festival provází maltská tradiční kuchyně a dechberoucí výhledy na zahrady Argotti ve Florianě. Kromě maltské lidové hudby vystupují také místní muzikanti a skupiny. Během třídenního festivalu se v stáncích konají různé výstavy řemesel.

Mezinárodní maltský festival umění, 16. června - 2. července 2023

Maltský mezinárodní festival umění je pořádán každý rok a nabízí širokou škálu umění, divadelních představení, tanečních a hudebních vystoupení nebo umělce z řad malířů. Vychutnejte si velký výběr exhibic renomovaných umělců, jak maltských, tak mezinárodních, na místech, jako je Středomořského konferenční centrum, Divadlo MITP nebo Centrum kreativity St. James ve Vallettě. Výběr prezentací je dokonce bezplatný, tak si to nenechejte ujít!

Zelený festival ve Vallettě, termín bude upřesněn 2023

Během tohoto festivalu, je „Pjazza San Gorg“, neboli náměstí svatého Jiřího, jedno z největších otevřených prostranstvích ve Vallettě, proměněno k nepoznání. Celé náměstí je poseto více jak 80 tisíci sezonními květy a květinami. Objevit zde můžete různé workshopy, semináře doplněné hudbou a zábavnými představeními, jak na již zmíněním náměstí ve Vallettě, tak ale i na mnoho dalších místech kolem Valletty.

Maltský hudební festival, termín bude upřesněn 2023

Maltský hudební týden znamená konec dalšího školního roku a začátek dalšího báječného léta před Maltou. Maltský hudební týden je týden plný večírků na různých místech a nabízí něco pro každého. Je to opravdu magický týden plný svobody, hudby a zábavy.

Hudební festival Isle of malta Special, termín bude upřesněn 2023

Tento již tradičně pořádaný hudební MTV Festival je událostí, která každoročně přitáhne více jak 50 tisíc účastníků. Tato podívaná zahrnuje světové hudební špičky a nabízí tak k poslechu aktuálně nejžádanější hity v přímém přenosu, a to v tom nejlepším prostředí, které může tento středomořský ostrov nabídnout. To, co je již více než zřejmé je to, že se opět máme na co těšit, protože tento festival je jedním z nejvyhledávanějších festivalů v Evropě.

Arti Fil-Misraħ, termín bude upřesněn 2023

Každý pátek v červenci se ve městě Mellieħa na severu Malty přeměňují ulice v jedno velké pódium. Shlukují se zde místní umělci, hudebníci a jiní umělci, kteří pro turisty vytvářejí tu pravou atmosféru. Je to ten nejlepší způsob, jak odstartovat víkend.

Jazzový festival na Maltě, 10.-15. července 2023

Tři středomořské noci plné mezinárodního jazzu v jedné jedinečné, velkolepé scenérii pod pevností Valletty a před velkými doky. Fanoušci jazzu využijí tuto šanci strávit v červenci krásné večery se světoznámými umělci.

Spoj se s Tomorrowland, termín bude upřesněn 2023

Zažijte kouzelný festival Tomorrowland na Maltě! Festival, který se koná současně na Maltě, v Aténách, Barceloně a v Portu, vám dává šanci se spojit s návštěvníky z celého světa. Festival bude mít také živé připojení k hlavní scéně v Belgii Tomorrowland. Návštěvníci si mohou tento slavný festival užít s působivými DJ výkony a zažít nezapomenutelný zážitek.

L´Imnarja Summer Folk Festival, termín bude upřesněn 2023

Tato slavnost je datovaná ještě před příchodem rytířů z Hospitaller, a to do roku 1530. Název "L'Imnarja", "Festival světla", má svůj původ v oslavách slunovratu. Dnešní oslavy se nacházejí v Buskett Gardens, rodina a přátelé tento den využívají k pikniku, kde jsou podávány národní pochoutky doplněné místním vínem, jako například tradiční pokrm z králíka. Ve večerních hodinách vás většinou potěší místní živá hudba, která je velmi příjemná k poslechu.

Farsonský velkolepý pivní festival, termín bude upřesněn 2023

Tento pivní festival se koná v malé vesnici jménem Ta´Qalli, a především je o dobré hudbě, dobrém jídle a samozřejmě, dobrém pivu. Několik tisíc návštěvníků dorazí na tento festival, který trvá celkem 10 dní. Program je naplněn spoustou zábavy, aktivit a velký výběr barů nabízí mnoho dobrého jídla a pití. To vše za doprovodu živé muziky místních hudebních umělců.

Glitch Festival, 13. až 16. srpna 2023

Festival Glitch zve milovníky domu a techno hudby k nezapomenutelnému zážitku ve vesnici Gianpula. Festival nabízí nekonečnou zábavu v jedinečné atmosféře, od bazénových večírků na střeše po tajnou burácející party, od člunů po hlavní scénu, kde vystoupí hlavní interpreti. Pokud patříte mezi milovníky tance a elektronické hudby, zkuste tento festival.

Summer Daze Malta, termín bude upřesněn 2023

Summer Daze Malta je hudební a taneční festival. Festival hostí každoročně světově proslulé umělce. Dodnes vystupovalo mnoho různých umělců od Davida Guetty po Ritu Oru, od Tygy po Paula Kalkbrennera. Summer Daze Malta, která se koná v zálivu sv. Pavla a v národním parku Ta'Qali, vítá mnoho místních i zahraničních lidí, kteří milují hudbu.

Full Moon Med Festival, termín bude upřesněn 2023

Festival Med Úplňku, který má duši thajských Full Moon party, je jednodenní festival s jedinečnou atmosférou. Noc, kde dominují neonové barvy, nabízí všem návštěvníkům festivalu místní i mezinárodní hudebníky a baviče. Festival, který se koná v srpnu, vás přivede do úplně jiného světa!

Festival Vína-Delicata festival, termín bude upřesněn 2023

Festival klasických vín Delicata vám nabídne elegantní večer se světoznámými maltskými víny v zahradách Upper Barraka Gardens ve Vallettě! Tento festival, který se bude konat v místním vinařství Delicata, nabízí svým návštěvníkům ochutnávání nejlepších místních historických vzorků. Návštěvníci si mohou vychutnat hudbu v tomto krásném prostředí a ochutnat nová, klasická a vinobraní vína.

Den vítězství, 8. září 2023

8. září je na Maltě velmi svátek, protože zahrnuje tři různé události: náboženský svátek narození Panny Marie, den, kdy skončilo obléhání 1565, a den, kdy byla italská armáda poražena Britové ve druhé světové válce. Slavnosti se konají v Senglea, Naxxar, Mellieha a Xaghra na Gozo. Od roku 1878 se v velké přístavní pánvi každoročně pořádá veslovací regata mezi šesti týmy největších přístavních oblastí na Maltě - obrovská podívaná!

Den nezávislosti, 21. září 2022

21. září 1964 Malta získala politickou nezávislost na Velké Británii. Během noci byla maltská vlajka v aréně Nezávislosti neboli v Independence Arena ve Florianě vztyčena, aby rozveselila obrovský dav lidí. Od té doby se každé 21. září koná mnoho slavností a aktivit, aby se tento den řádně oslavil.

Bubble Festival, termín bude upřesněn 2023

Bubble je festival života zaměřený na vytváření povědomí. Tento neziskový festival je nevládní organizace, která organizuje místní akce. Festival, jehož cílem je dostat vás z města a v souladu s přírodou, trvá týden. Bubble Festival nabízí návštěvníkům hudbu, zábavu, relaxaci, nové nápady, povědomí a přírodu na týden! Tak pojďte se ponořit do bubliny nových nápadů!

Gozo, konec letního festivalu, termín bude upřesněn 2023

Gozo End of Summer Fest čeká na návštěvníky všech věkových skupin a procházek po krásném víkendu plném hudby a zábavy. Na festivalu se představí rock, jazzoví hudebníci a skupiny. Je to také příležitost pro ty, kteří si chtějí znovu prožít karneval. Festival vítá návštěvníky v zálivu Żewwieqa, malebného přístavu Mgarr na ostrově Gozo. Festival End of Summer slibuje domácím i zahraničním návštěvníkům nezapomenutelné zážitky a oslavu léta.

Notte Bianca, 1. října 2022

Paláce a muzea jsou otevřené až do pozdních dnů se zvláštními slevami na vstup, některé jsou také zdarma, jako je prezidentský palác. Ulice jsou plné života s výstavami výtvarného umění a divadelními představeními. Hudební ozvěny v ulicích, protože místní i zahraniční kapely jsou také k vidění pro vaši zábavu. Kavárny a restaurace budou samozřejmě otevřené až do pozdních hodin se stánky s jídly a stoly pro lahodné místní pochoutky.

Birgu Festival, 7.-9. října 2022

Birgufest, který byl v noci známý jako Birgu, v posledních letech narostl v popularitě. Hlavně kvůli obrovské kráse, která je interpretována v tomto opevněném městečku. Toto historické město je zcela osvětleno tisíci svíčkami posypanými na každém kroku a na každém balkonu. Budete mít možnost najít celou řadu jídelen, restaurací a kapel, které oživí noc.

Rolex Middle Sea Race, 22. října 2022

Závod Rolex Middle Sea Race začíná v přístavu ve Vallettě. Asi 70 křižníků se vydá na cestu 606 km od moře, aby projelo Messinskou úžinu podél východního pobřeží Sicílie. Cesta pokračuje kolem Stromboli, Favignana a Pantelleria na Sicílii a poté zpět na Maltu přes Lampedusa. Různé krajiny a textury moře činí z této rasy zvláštní výzvu a přitažlivost! Závod bude zahájen 15. října.

Mdina Classic, 13. - 16. října 2022

Mdina Grand Prix Classic Car Event se koná každý rok v říjnu. Okružní jízda ve městě Mdina je zasazena do idylické krajiny pod impozantními baštami Starého hlavního města. Slibuje kouzelný víkend klasických automobilových závodů. Stará klasická sportovní klasika až po monstra moderní doby udělá radost každému.

Festival Mediterranea, termín bude upřesněn 2023

Festival na oslavu středomořské kultury a historie ostrova. Festival Mediterranea se koná na ostrově Gozo. Během festivalu se budou na celém ostrově konat představení, koncerty a výstavy. Organizuje se řada aktivit, od uměleckých výstav po jídlo a pití, od archeologických konferencí po historické výlety. Na tomto festivale, kde se celý ostrov stal kulturním centrem, můžete poznat středomořskou kulturu!

Festival Tři paláců 1.-12. listopadu 2022

Jedna z nejpůsobivějších událostí na Maltě, festival Tři paláce, nabízí návštěvníkům velkolepou škálu hudby a dává možnost prozkoumat nejkrásnější maltská historická místa. Během tohoto festivalu otevírají palác Verdala, palác San Anton a palác Velmistra, kde můžete pociťovat historii a poslouchat nezapomenutelná díla klasické, moderní a současné jazzové hudby.

Malta International Christmas Choir Fest 2. - 4. prosince 2022

Vychutnejte si několik vánočních sborových vystoupení v autentických kostelích v barokním stylu. Na festivalu se představí několik sborů z více než 12 různých zemí! Maltské ostrovy byly vždy horkým místem pro kulturní rozmanitost a tento festival není jiný, protože jeho cílem bude sblížit různé sborové tradice. Nenechte si ujít tento kulturně obohacující zážitek v nejkrásnějším období roku. 

Rock 'N' Roll Christmas Festival 12. - 13. prosince 2022

Rock'n'rollová skupina "That'll be the day" přijede na Maltu vůbec poprvé, aby v konferenčním centru Hilton odehrála 2 vánoční rockové koncerty. Tato show bude kombinovat vánoční klasiku s komediálními skeči. Herci vezmou diváky na projížďku těmi nejlepšími kousky rocku a popu v průběhu let.