Kalendář akcí na Maltě v roce 2019

Malta je každoročně hostem velkého množství událostí, které jsou zajímavé pro všechny věkové skupiny. Tento bohatý kalendář akcí nabízí představení, festivaly, výstavy od místních i mezinárodních umělců a vystavovatelů po celý rok. Malta každoročně přivítá mnoho mezinárodních moderních, klasických jazzových umělců, kteří celoročně vystupují na koncertech a festivalech. 

Malta je také hostitelem mnoha sportovních akcí, jak na moři tak i ve vzduchu a umělecká scéna nabízí celou řadu divadelních, tanečních představení, her a další. Prohlédněte si náš kalendář akcí a nenechejte si ujít několik událostí, které se konají v roce 2019.

Alarm!

Šestkrát za rok, vám pevnost St. Elmo nabídne velmi speciální a ojedinělou možnost vrátit se zpět do maltské historie. Specializovaná skupina herců vám sehraje detailní podívanou na to, jak to vypadalo při náporu Francouzů za Napoleona (1798-1800). V padesáti minutové hře, která vypráví o příjezdu Francouzů, maltské vzpouře a příjezdu Angličanů, kteří pomohli Malťanům odrazit Francouze, je vše zinscenováno v dobových kostýmech a s adekvátními rekvizitami tak, aby si divák užil tuto podívanou co nejvíce. Levné vstupenky je možno zakoupit u vstupu do pevnosti.

Střídání stráží

Každý poslední pátek v měsíci, přesně v půl jedenácté dopoledne, je na náměstní sv. George ve Vallettě možnost shlédnout střídání stráží. Ozbrojené stráže maltské armády pochodují směrem dolů po ulici Republiky, aby vystřídali hlavní stráž před palácem ve Vallettě. Určitě byste si tuto tradiční podívanou neměli nechat ujít!

Karneval (od 28. února do 5. března 2019)

Jaro je obdobím karnevalů a jestli máte rádi dobrou zábavu, tak vás tento víkend rozhodně nezklame. Centrem veškerého dění je Valletta, ale ani v menších městech nebude o zábavu nouze. Po celém ostrově budou k vidění lidé oblečení do pestrobarevných kostýmů, kteří budou součástí velkolepého průvodu. Veškerá zábava bude pokračovat po celou noc, a to nejen v ulicích, ale hlavně v Paceville. Rozhodně nepromarněte možnost shlédnout tuto pestrou podívanou maltského ostrova!

Velikonoční týden (od 14. do 20. dubna 2019)

Velikonoce se zde na Maltě velmi slaví. Kostely jsou krásně vyzdobené a září tak po celou noc. Určitě byste si neměli  nechat ujít nádherné velikonoční přehlídky s církevní tématikou na Velký pátek a Velikonoční neděli. Dva nejznámější průvody se konají na Velký pátek v Qormi a na Velký pátek a Velikonoční neděli ve Vittoriosa. Mnoho obyvatel se plně zapojuje do dění a předvádí biblické scénky v krásných kostýmech. O velikonoční neděli tak budete doslova obklopení bujarou a přátelskou atmosférou, která pokryje celý ostrov.

Maltský mezinárodní hudební festival 2019 (od 29. dubna do 10. května 2019)

Očekávat můžete klasickou hudbu v mnoha formách, stejně tak jako sólový recitál, komorní koncerty nebo velkolepé orchestrální koncerty se známými umělci, začínajícími hvězdami a neuvěřitelnými novými talenty.

Maltský mezinárodní festival ohňostrojů (od 24. dubna do 4. května 2019)

Ohňostroje na Maltě mají dlouholetou tradici. Tento festival je hojně navštěvován jak z řad turistů, tak z řad místních. Hlavní přístav Valletty je tím nejlepším místem, odkud tyto ohňostroje pozorovat, zároveň je to také skvělý čas pro oslavy výročí vstupu Malty do EU. Maltský mezinárodní festival ohňostrojů je signálem k zahájení nespočtu oslav v mnoha městech a vesnicích ostrova. 

Středověká Mdina (od 5. do 6. května 2019)

Středověký festival ve městě Mdina vás vtáhne zpět do středověku a umožní tak návštěvníkům cestovat časem do dob rytířů. Muzikanti hrají všude v ulicích a celé město je vyzdobeno květinami, příjemnou jarní atmosféru tak můžete cítit úplně všude. Veškerá muzea, kostely a jiné historické budovy jsou otevřeny pro návštěvníky v průběhu celého víkendu. 

Festival vesnic

Po celý rok můžete vidět a zažívat historii a tradice Malty zblízka. Každá vesnice má svůj vlastní den, ve kterém pořádá oslavu, známou pod názvem „Festa“. Jeden celý týden je věnován odlišnému patronovi za doprovodu bujarých oslav, s mnoha ohňostroji a průvodem většinou z kostela. Malťané se určitě rádi podělí o tuto krásnou tradici i s tebou.  

Zelený festival ve Vallettě (termín bude upřesněn)

Během tohoto festivalu, je „Pjazza San Gorg“, jedno z největších otevřených prostranstvích ve Vallettě, proměněno k nepoznání. Celé náměstí je poseto více jak 80 tisíci sezonními květy a květinami. Objevit zde můžete různé workshopy, semináře doplněné hudbou a zábavnými představeními, jak na již zmíněním náměstí sv. George ve Vallettě, tak ale i na mnoho dalších místech kolem Valletty. 

Týden módy na Maltě (termín bude upřesněn)

Místní týden módy, známý pod názvem Mercedes-Benz Fashion Week je zde na Maltě skvělým typem, jak strávit čas na zajímavých módních přehlídkách a večírcích konkurujících jiným akcím tohoto typu, které se konají v hlavních městech módy po celém světě. Velkolepé hlavní město Valletta předvádí ty nejlepší maltské talenty módního průmyslu, a to nejen z řad módních návrhářů a modelek, ale i módních, vlasových a make-up stylistů. 

Earth Garden (od 30. května do 3. června 2019)

Earth Garden Festival je non-mainstream hudební festival pod širým nebem. Festival má 5 různých hudebních scén: Roots Stage, Enchanted Forest, Electronic Sphere, Strawberry Hill a velmi dobře organizovanou živou jam zónu.

Tento festival, je oslavou začátku léta na Maltě a nabízí spoustu zábavy a skvělé hudby v ekologickém a příjemném prostředí.

Maltský hudební festival (od 27. června do 1. července 2019)

Maltský hudební festival je jakýmsi mezníkem mezi koncem školního roku a začátkem prázdnin. Spolu s perfektní letní atmosférou si v tomto týdnu můžete dopřát party nejen v různých částech Malty, ale také si zvolit z nepřeberného množství žánrů. Týden hudebního festivalu na Maltě je tou pravou příležitostí, kdy je ten pravý čas na to, si užívat svobody. 

Hudební festival „Isle of MTV Malta Special“  (od 27. června do 1. července 2019)

Tento již tradičně pořádaný hudební MTV Festival je událostí, která každoročně přitáhne více jak 50 tisíc účastníků. Tato podívaná zahrnuje světové hudební špičky a nabízí tak k poslechu aktuálně nejžádanější hity v přímém přenosu, a to v tom nejlepším prostředí, které může tento středomořský ostrov nabídnout. To, co je již více než zřejmé je to, že se opět máme na co těšit, protože tento festival je jedním z nejvyhledávanějších festivalů v Evropě. 

Pro více informací se nezapomeňte podívat na náš blog!

Arti Fil-Misraħ, (každý pátek v červenci)

Každý pátek v červenci se ve městě Mellieħa na severu Malty přeměňují ulice v jedno velké pódium. Shlukují se zde místní umělci, hudebníci a jiní umělci, kteří pro turisty vytvářejí tu pravou atmosféru. Je to ten nejlepší způsob, jak odstartovat víkend. 

Mezinárodní maltský festival umění (od 29. června do 13. července 2019)

Maltský mezinárodní festival umění je pořádán každý rok a nabízí širokou škálu umění, divadelních představení, tanečních a hudebních vystoupení nebo umělce z řad malířů. Vychutnejte si velký výběr exhibic od renomovaných umělců, jak maltských, tak mezinárodních, na místech, jako je Středomořského konferenční centrum, Divadlo MITP nebo Centrum kreativity St. James ve Vallettě. Výběr prezentací je dokonce bezplatný, tak si to nenechejte ujít!

L´Imnarja Summer Folk Festival, (2019)

Tato slavnost je datovaná ještě před příchodem rytířů z Hospitaller, a to do roku 1530. Název "L'Imnarja", "Festival světla", má svůj původ v oslavách slunovratu. Dnešní oslavy se nacházejí v Buskett Gardens, rodina a přátelé tento den využívají k pikniku, kde jsou podávány národní pochoutky doplněné místním vínem, jako například tradiční pokrm z králíka. Ve večerních hodinách vás většinou potěší místní živá hudba, která je velmi příjemná k poslechu. 

Jazzový a Rockový festival na Maltě (pd 15. do 20. července 2019)

Tři středomořské noci plné mezinárodního jazzu v jedinečné, velkolepé scenérii pod majestátní pevností a před velkými doky v blízkosti Valletty. Fanoušci Jazzu, tak rádi využijí tuto šanci, aby strávili krásné červencové večery se světoznámými umělci v srdci Malty. 

Farsonský velkolepý pivní festival (od 26. června do 4. srpna 2019)

Tento pivní festival se koná v malé vesnici jménem Ta´Qalli, a především je o dobré hudbě, dobrém jídle a samozřejmě, dobrém pivu. Několik tisíc návštěvníků dorazí na tento festival, který trvá celkem 10 dní. Program je naplněn spoustou zábavy a aktivit a velký výběr barů nabízí mnoho dobrého jídla a pití. To vše za doprovodu živé muziky místních hudebních umělců.

Den vítězství (8.srpna) 2019

Tento den, 8. září, je velmi speciálním a důležitým státním svátkem na Maltě, protože zahrnuje tři různé události dohromady a to: náboženský festival narození svaté Panny Marie, den, kdy roku 1565 skončilo obléhání Malty a den, kdy byla poražena italská armáda Brity v Druhé světové válce. Slavnosti se konají v Senglea, Naxxar, Mellieha a ve městě Xaghra, na Gozu. Od roku 1878 je každoročně k vidění soutěž veslic mezi šesti týmy v tom největším z maltských přístavů, určitě čekejte obrovskou podívanou!

Den nezávislosti (21.září) 2019

Od roku 1964 je Malta samostatným státem, kdy získala svou politickou nezávislost a osamostatnila se od Velké Británie. Během noci z 21. září byla vyvěšena maltská vlajka ve Florianě, za podpory obrovského množství lidí. Od té doby se každé 21. září konají velké slavnosti se zajímavým programem, aby se tento den řádně oslavil.

Mdina Classic (datum na rok 2019 bude upřesněn)

Klasická automobilová akce Mdina Grand Prix se koná každý rok v měsíci říjnu. Okruh ulicemi Mdiny se nachází v idylické krajině pod impozantními monumenty starého města. Divák si od toho může určitě slibovat báječný víkend plný automobilových závodů. Díky starým klasickým sportovním automobilům a moderním automobilům si tak přijde na své opravdu každý.

 

Notte Bianca, Valletta (5. října 2019)

V tento den jsou muzea a paláce otevřeny pro všechny návštěvníky do pozdních hodin a do některých z nich, jako například do prezidentského paláce, je vstup zcela zdarma. Ulice jsou obklopené různými živými exhibicemi a divadelními představeními. Nesmíme zapomenout ani na hudební představení jak místních, tak zahraničních umělců, které dokreslují atmosféru v ulicích Valletty. A to nejlepší je, že bary a restaurace jsou otevřené déle než jindy, díky tomu si tento večer můžete užít opravdu do sytosti!

Birgu Festival (od 12. do 14. října 2019)

Birgu festival, známý také jako Birgu v noci, se stal populárním hlavně v posledních letech. Hlavním důvodem je určitě krása tohoto malého, ale opevněného města, ve kterém se tento festival nachází. Toto historické město je doslova oslněno tisíci svíčkami, které tak září ve všech možných koutech, kterých si jen dokážete představit. Pro vaše pohodlí a zábavu je zde také přichystána široká škála pokrmů v restauracích a barech, které jsou otevřeny do dlouhých pozdních hodin. 

Rolex Middle Sea Race (datum na rok 2019 bude upřesněn)

Letošní závod Rolex Middle Sea má letos své 32. výročí. Z přístavu ve Vallettě se asi 70 lodí vypraví na 606 námořních kilometrovou plavbu, aby projelo úžinou Messiny podél východního pobřeží Sicílie. Výlet pokračuje kolem Stromboli, Favignana a Pantelleria na Sicílii a pak zpět na Maltu přes Lampedusu. Různé krajina a proudy moře tvoří z tohoto závodu velkou výzvu a přitahuje tak mnoho odvážlivců! Závod se koná 19. října.